Welcome to X69.org
  • Communities
  • Create Post
  • Create Community
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish ·
edit-2
1 year ago

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

message-square
54
link
fedilink
204

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish ·
edit-2
1 year ago
message-square
54
link
fedilink

Stolen from Reddit

https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/1ftmkwt/oc_foods_cost_vs_caloric_density/

But I loved it. Also this has Shrimp removed, because it was on the OG chart due to an error and this is an updated version.

EDIT: Here is one for protein! https://www.reddit.com/r/budgetfood/comments/1fp2ytb/foods_cost_per_gram_of_protein_vs_protein_density/#lightbox

  • Illegalmexicant@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    4
    ·
    1 year ago

    We need a graph of vending machine items cost-per-calorie. I know I could get an 800 calorie honeybun for $1. But that was 2000s numbers.

    • ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      edit-2
      1 year ago

      Some people requested it for comparison! But let’s see if I can do some quick back of the box math.

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Glazed-Honey-Buns-10-5-oz-6-Count/14336401?classType=REGULAR&from=/search

      1200 calories for 2 dollars, so 600 calories per dollar or .15 for 100 calories, putting it around oat in price terms. Which is expected since it’s just bread and sugar, but still far more expensive than like pasta. Name brand is a lot more expensive.

Frugal@lemmy.world

frugal@lemmy.world

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: [email protected]

Discuss how to save money.

Visibility: Public
globe

This community can be federated to other instances and be posted/commented in by their users.

  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 156 users / month
  • 380 users / 6 months
  • 2 local subscribers
  • 5.85K subscribers
  • 75 Posts
  • 939 Comments
  • Modlog
  • mods:
  • RarePepeCollector@lemmy.world
  • BE: 0.19.13
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org